17 June 2024 Results

Back to Barrier Trials / Jumpouts

Weather: Fine
Track: Good 4
Rail: 9.5m (950m-600m), 8m Remainder

Jumpouts

Heat 1. Class 3 to Open Class

ResultHorseTrainerJockey
1stMontenegro ManJ. McConachyPrinish Goordin
2ndBoogieluA. BriskeyHayley Saunders
3rdSingle DesireC. TaylorAshley Butler
4thTop SpyG. GreenWarwick Satherley

Times: 29.52 HT

Heat 2. Class 1 to Open

ResultHorseTrainerJockey
1stWhitsunday SessionC. TaylorAshley Butler
2ndAleacoG. GreenWarwick Satherley
3rdAnother DimensionT. CookMcKenzie Apel
SCRLegal ChallengeK. SmythSCR

Times: 30.21 HT

Heat 3. 2YO

ResultHorseTrainerJockey
1stRun Away ReneeC. TaylorAshley Butler
2ndUnnamed – SupidoJ. O'SingC. Werner
3rdWinning BlitzS. O'SheaMcKenzie Apel
4thRothfuryA. BriskeyPrinish Goordin
SCRJungle DeliP. FlemmingSCR

Times: 30.47 HT

Heat 4. 2YO

ResultHorseTrainerJockey
1stRosedale MissT. SmithJacallen Dooley
2ndPresszoraC. TaylorAshley Butler
3rdUnnamed 2yo FillyK. MillerMcKenzie Apel

Times: 30.68 HT

Heat 5. 3YO & Maidens

ResultHorseTrainerJockey
1stUnnamed – 3yo ZoustarK. MillerMcKenzie Apel
2ndJust BingoC. TaylorAshley Butler
3rdJust Like RosieT. CookJacallen Dooley

Times: 30.43 HT

Barrier Trials

Heat 1. OPEN

ResultHorseTrainerJockey
1stBlue Kentucky Moon Graeme GreenWarwick Satherley
2ndBayerische Tom SmithAshley Butler
3rdLeica Bita Fun Denis SchultzJaimee-Lee Devine
4thRuffin’ It (NZ) Zoe HohnHayley Saunders

Times: 56.5, 600m: 33.53, 400m: 22.39

Margins: 1¾L x 4L x Short ½ Head

Heat 2. 2YO Open

ResultHorseTrainerJockey
1stScrub Chain Tom SmithAshley Butler
2ndBeearetee Graeme GreenWarwick Satherley
3rdLustrous Sins Jessica KuhnJaimee-Lee Devine
4thMistress Charlotte Peter PerkinsTasha Chambers
5thEs Ar Seventyone (NZ) Stephen RundleMcKenzie Apel

Times: 57.68, 600m: 34.77, 400m: 23.16

Margins: S/HD x 12¼L x 7L x L/HD

Heat 3. 2YO Open

ResultHorseTrainerJockey
1stMoscow City Ricky ValeMcKenzie Apel
2ndUnderrated Clinton TaylorTasha Chambers
3rdTeleki Graeme GreenWarwick Satherley
4thAlive Alive Oh Jared WehlowAshley Butler

Times: 57.71, 600m: 35.40, 400m: 23.99

Margins: 1½L x 2¼L x ¾L

Heat 4. 2YO Open

ResultHorseTrainerJockey
1stOffango Tom SmithAshley Butler
2ndBlue Kentucky Girl Graeme GreenWarwick Satherley
3rdPower Of Katie John WiggintonMcKenzie Apel
SCRExcel Road Sileas GreenSCR

Times: 58.24, 600m: 34.28, 400m: 22.81

Margins: S/HD x 5¾L

Heat 5. Class 1 - Class 3

ResultHorseTrainerJockey
1stParade Ground Ricky ValeMcKenzie Apel
2ndThunder Knob Michael L EvansWarwick Satherley
3rdPlayful Kiss Kevin MillerHayley Saunders
4thCalifornian Jared WehlowAshley Butler
SCRTerminus Peter FlemingSCR
SCRIrish Maudie Lee KiernanSCR

Times: 57.19, 600m: 35.18

Margins: 1¼L x 1½L x 2L

Heat 6. Maiden

ResultHorseTrainerJockey
1stDeep Silence Kevin MillerHayley Saunders
2ndLatin Love Robert StenhouseMcKenzie Apel
3rdMy Pepperjack Denis SchultzJaimee-Lee Devine
4thTokyo Heart Tom SmithAshley Butler

Times: 57.03, 600m: 34.78, 400m: 23.81

Margins: 5L x 3¼L x ½L

Heat 7. Maiden

ResultHorseTrainerJockey
1stMonday Choice Kris HansenAshley Butler
2ndMr Grey William WeeksWarwick Satherley
3rdMahtikkainstinct Jessica KuhnJaimee-Lee Devine
SCRFlying Maple Ricky ValeSCR

Times: 57.18, 600m: 34.44, 400m: 23.45

Margins: 9¼L x 2¼L

Back to Barrier Trials / Jumpouts

Back to Top